Results

Kryki Sports Results

Domestic Racing

31 Wins

January

Place Rider Race Location
1st  Joe Buchanan  CBR Crit  Dominguez Hills, CA 
4th  Joe Buchanan  Ontario Ice Breaker  Ontario, CA 

March

Place Rider Race Location
1st  Bill DeJarlais  Independence Valley Road Race  Rochester, WA 
1st  Joe Buchanan  Flapjack Flats Time Trial  Tuscon, AZ 
1st  Joe Buchanan  Musselman Honda Criterium  Tuscon, AZ 
1st  Nicole Pressprich  Piece of Cake Road Race  Aurora, Oregon 
1st  Sam Thompson  CCCX XC #4  Fort Ord, CA 
1st  Zor Keeler  Icebreaker Time Trial  Auburn, WA 
2nd  Dillon Caldwell  Independence Valley Road Race  Rochester, WA 
2nd  Joe Buchanan  Tucson Omnium Weekend  Tuscon, AZ 
2nd  Sun Dang  The Ridge Circuit Race #2  Shelton, WA 
2nd  Zor Keeler  Independence Valley Road Race  Rochester, WA 
2nd  Zor Keeler  Tour de Dung #2  Sequim, WA 
3rd  Joe Buchanan  Musselman Honda Criterium  Tuscon, AZ 
3rd  Nicole Pressprich  Independence Valley Road Race  Rochester, WA 
4th  Ian Tubbs  Independence Valley Road Race  Rochester, WA 
4th  Ian Tubbs  Tour de Dung #1  Sequim, WA 
5th  Ge Wang  Tour de Dung #1  Sequim, WA 
6th  Changren Yong  Tour de Dung #2  Sequim, WA 
6th  Ian Tubbs  Tour de Dung #2  Sequim, WA 
6th  Rob Tornai  Piece of Cake Road Race  Aurora, Oregon 
8th  Ge Wang  Icebreaker Time Trial  Auburn, WA 
16th  Sun Dang  Tour de Dung #1  Sequim, WA 

April

Place Rider Race Location
1st  Dillon Caldwell  Kings Valley Road Race  Philomath, OR 
1st  Ian Tubbs  Mason Lake Road Race #1  Shelton, WA 
1st  Nicole Pressprich  Silverton Road Race  Silverton, OR 
1st  Rob Tornai  Gorge Gravel Grinder  The Dalles, Oregon 
2nd  Dillon Caldwell  Gorge Gravel Grinder  The Dalles, Oregon 
2nd  Dillon Caldwell  Silverton Road Race  Silverton, OR 
2nd  Jason Pettitt  Copperopolis Road Race  Milton, CA 
2nd  John Hatfield  Gorge Gravel Grinder  The Dalles, Oregon 
2nd  John Hatfield  Kings Valley Road Race  Philomath, OR 
3rd  Nicole Pressprich  Sea Otter Classic / Circuit Race  Monterey, CA 
3rd  Nicole Pressprich  Gorge Gravel Grinder  The Dalles, Oregon 
3rd  Zor Keeler  Mason Lake Road Race #1  Shelton, WA 
3rd  Zor Keeler  Ronde Van Palouse  Spangle, WA 
4th  Dillon Caldwell  Gorge Roubaix  The Dalles, Oregon 
4th  John Weathers  Gorge Gravel Grinder  The Dalles, Oregon 
4th  Julian Soh  Mason Lake Road Race #2  Shelton, WA 
4th  Nicole Pressprich  Gorge Roubaix  The Dalles, Oregon 
4th  Rob Tornai  Barton Park Circuit Race  Boring, Oregon 
5th  Dillon Caldwell  Sea Otter Classic / Road Race  Monterey, CA 
5th  Kevin Klinefelter  Copperopolis Road Race  Milton, CA 
5th  Nicole Pressprich  Sea Otter Classic / Road Race  Monterey, CA 
6th  Rob Tornai  Gorge Roubaix  The Dalles, Oregon 
6th  Rob Tornai  Kings Valley Road Race  Philomath, OR 
6th  Rob Tornai  Silverton Road Race  Silverton, OR 
7th  Julian Soh  Mason Lake Road Race #1  Shelton, WA 
7th  Nicole Pressprich  Sea Otter Classic / Criterium  Monterey, CA 
9th  Dillon Caldwell  Sea Otter Classic / Criterium  Monterey, CA 
9th  John Hatfield  Barton Park Circuit Race  Boring, Oregon 
10th  Ian Tubbs  Ronde Van Palouse  Spangle, WA 
11th  Dillon Caldwell  Sea Otter Classic / Circuit Race  Monterey, CA 
14th  John Hatfield  Silverton Road Race  Silverton, OR 
16th  Sun Dang  Mason Lake Road Race #2  Shelton, WA 
17th  Sun Dang  Mason Lake Road Race #1  Shelton, WA 
20th  John Hatfield  Gorge Roubaix  The Dalles, Oregon 

May

Place Rider Race Location
1st  Bill DeJarlais  Tour de Bloom Omnium / Biosports Downtown Wenatchee Twilight Criterium  Wenatchee, WA 
1st  Bill DeJarlais  Tour de Bloom Omnium / Mission Ridge Hill Climb  Wenatchee, WA 
1st  Bill DeJarlais  Mutual of Enumclaw Stage Race / Overall GC  Enumclaw, WA 
1st  Bill DeJarlais  Tour de Bloom Omnium / Overall Omnium Classification  Wenatchee, WA 
1st  Bill DeJarlais  Mutual of Enumclaw Stage Race / Road Race  Enumclaw, WA 
1st  Bill DeJarlais  Mutual of Enumclaw Stage Race / Time Trial  Enumclaw, WA 
1st  Dillon Caldwell  Mutual of Enumclaw Stage Race / Time Trial  Enumclaw, WA 
1st  Zor Keeler  Mutual of Enumclaw Stage Race / Criterium  Enumclaw, WA 
2nd  Andrew LaVeine  Montinore Road Race  Forest Grove, Oregon 
2nd  Bill DeJarlais  Tour de Bloom Omnium / Pro Build Waterville Road Race  Wenatchee, WA 
4th  Dillon Caldwell  Mutual of Enumclaw Stage Race / Overall GC  Enumclaw, WA 
5th  Changren Yong  WA State Matsters Road Championship (OVRR)  Brady, WA 
5th  John Hatfield  Montinore Road Race  Forest Grove, Oregon 
9th  Changren Yong  Tour de Bloom Omnium / Biosports Downtown Wenatchee Twilight Criterium  Wenatchee, WA 
9th  Dillon Caldwell  Mutual of Enumclaw Stage Race / Criterium  Enumclaw, WA 
9th  Matthew Radcliff  Olympic Valley Road Race  Brady, WA 
11th  Bill DeJarlais  Mutual of Enumclaw Stage Race / Criterium  Enumclaw, WA 
11th  Ian Tubbs  Tour de Bloom Stage Race / Overall GC  Wenatchee, WA 

June

Place Rider Race Location
1st  Dillon Caldwell  High Desert Gravel Grinder  Bend, OR 
1st  Dillon Caldwell  Oregon State Time Trial Championships  Brownsville, OR 
1st  Greg Steele  Baker City Cycling Classic / Stage 1: Keating Valley Road race  Baker City , OR 
1st  Greg Steele  Baker City Cycling Classic / Stage 3: BCCC Time Trial  Baker City , OR 
1st  Greg Steele  Baker City Cycling Classic / Stage 4: Tour d'Town Criterium  Baker City , OR 
1st  Greg Steele  Baker City Cycling Classic / Stage 5: Tour d'Horn Road Race  Baker City , OR 
1st  Rob Tornai  Baker City Cycling Classic / General Classification  Baker City , OR 
2nd  Ian Tubbs  Dirky Kanza 200  Emporia, KS 
2nd  Rob Tornai  Baker City Cycling Classic / Stage 3: BCCC Time Trial  Baker City , OR 
2nd  Zor Keeler  Ballard Criterium  Seattle, WA 
2nd  Zor Keeler  Boston Harbor Circuit Race  Boston Harbor, WA 
3rd  Rob Tornai  Baker City Cycling Classic / Stage 5: Tour d'Horn Road Race  Baker City , OR 
4th  Rob Tornai  Baker City Cycling Classic / Stage 2: Oregon Trail Uphill Time Trial  Baker City , OR 
4th  Rob Tornai  Baker City Cycling Classic / Stage 4: Tour d'Town Criterium  Baker City , OR 
5th  John Hatfield  Baker City Cycling Classic / General Classification  Baker City , OR 
5th  John Hatfield  Baker City Cycling Classic / Stage 5: Tour d'Horn Road Race  Baker City , OR 
6th  Ian Tubbs  Dirky Kanza 200  Emporia, KS 
6th  Sun Dang  Ballard Criterium  Seattle, WA 
7th  Changren Yong  WA State Criterium Championship  Poulsbo, WA 
7th  Dillon Caldwell  WA State Road Race Championship  Olympia, WA 
7th  Greg Steele  Baker City Cycling Classic / General Classification  Baker City , OR 
8th  John Hatfield  Baker City Cycling Classic / Stage 2: Oregon Trail Uphill Time Trial  Baker City , OR 
8th  John Hatfield  Baker City Cycling Classic / Stage 3: BCCC Time Trial  Baker City , OR 
10th  Greg Steele  Baker City Cycling Classic / Stage 2: Oregon Trail Uphill Time Trial  Baker City , OR 
12th  Rob Tornai  Baker City Cycling Classic / Stage 1: Keating Valley Road race  Baker City , OR 
13th  John Hatfield  Baker City Cycling Classic / Stage 1: Keating Valley Road race  Baker City , OR 
16th  Karl Mobbs  Baker City Cycling Classic / Stage 4: Tour d'Town Criterium  Baker City , OR 
17th  John Hatfield  Baker City Cycling Classic / Stage 4: Tour d'Town Criterium  Baker City , OR 
20th  Karl Mobbs  Baker City Cycling Classic / Stage 2: Oregon Trail Uphill Time Trial  Baker City , OR 
21st  Karl Mobbs  Baker City Cycling Classic / Stage 5: Tour d'Horn Road Race  Baker City , OR 
22nd  Karl Mobbs  Baker City Cycling Classic / General Classification  Baker City , OR 
22nd  Karl Mobbs  Baker City Cycling Classic / Stage 3: BCCC Time Trial  Baker City , OR 
24th  Karl Mobbs  Baker City Cycling Classic / Stage 1: Keating Valley Road race  Baker City , OR 
30th  Sun Dang  WA State Road Race Championship  Olympia, WA 

July

Place Rider Race Location
1st  Rob Tornai  Larch Mountain Hillclimb Time Trial  Corbett, OR 
1st  Zor Keeler  Proctor/Tacoma Twilight Criterium  Tacoma, WA 
2nd  Dan Packman  Larch Mountain Hillclimb Time Trial  Corbett, OR 
4th  Changren Yong  Proctor/Tacoma Twilight Criterium  Tacoma, WA 
6th  Sun Dang  Proctor/Tacoma Twilight Criterium  Tacoma, WA 

August

Place Rider Race Location
2nd  Dillon Caldwell  Oregon State Criterium Championship  Bend, OR 

Scheduled Events

Tour de Dung Series

Saturday, March 12 & 19, 2016

Two races in the rain shadow of the beautiful Olympic Mountain Range. Start/finish is across the road from the Dungeness State Park and Recreation Area. Each race awarded individually. The course is very flat GOOD surfaced roads (2-3 rollers) but wind frequently has been a factor usually out of the west between 10 to 20 mph. Course is the same as in years past. Finish on Kitchen Dick Rd. before the corner for safety reasons.

© 2017 Kryki Sports, LLC. All Rights Reserved.
 Kryki Sports